Vize İşlemleri


Vize sayfalarımızdaki bilgiler tarafımızdan hazırlanmak olup, doğru bilgiyi yansıtabilmek için azami çaba gösterilmektedir. Ancak, vize uygulamalarında gözlenen sürekli değişim nedeniyle, seyahat öncesinde ilgili ülkenin Konsolosluğu ve/veya Büyükelçiliği ile temas kurulması tavsiye olunur.

Bu sayfalarda verilen bilgiler konusunda Gonca Turizm / Tatilresort ve ilgili ülkenin Turkiye’deki diplomatik temsilcilkleri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Vize Başvurularında Dikkat Edilecek Hususlar

Bilindiği gibi çok sayıda ülke Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına, ülkelerine giriş için vize uygulamaktadır. Bazı istisnaları olmakla birlikte, bu vizelerin seyahat başlangıcından önce ilgili ülkenin Türkiye´deki Büyükelçilik, Başkonsolosluk ve Konsolosluklarından alınması gerekmektedir.

Vize verme işlemi sırasında her ülke, kendi yasa ve yönetmeliklerinden kaynaklanan kurallar uygulamaktadırlar. Sitemizin bu bölümünün amacı, sizlere ayrı ayrı her ülkenin vize ile ilgili kural ve uygulamalarını göstermek ve her ülkenin yazıcınızdan çıktı alabileceğiniz vize formu örneklerini sunmaktır. Yan menüde yer alan ülke adlarını tıklayarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Biz size burada bazı genel kural ve uygulamalar konusunda bilgi vermek istiyoruz.
 

 • Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre yabancı ülke konsoloslukları vizelerini ancak pasaportların "Vize" için ayrılmış bölümlerine tatbik edebilirler. "Döviz", "Gümrük Kayıtları" ve "Açıklamalar" yazan bölümlere vize uygulanamaz. Bu nedenle vize başvurusu yapılmadan önce vize sayfaları dolu pasaportların yenilenmesi gerekmektedir. Pasaportlar konusunda bir başka önemli husus pasaportların sahibi tarafından mutlaka imzalanmış olması ve pasaportun en az altı ay geçerlilik süresi olmasıdır.
 • Tüm ülkeler vize müracaatı yapılırken bir "Vize Formu" doldurulmasını talep edeceklerdir. Bu vize formlarının eksiksiz doldurulması çok önemlidir. Sizin önemsiz bularak boş bırakacağınız bir soru vize başvurusunun reddedilmesine neden olabilir.
 • Vize formu ile birlikte sizden istenen fotoğrafın yeni olması ve sizin son görünüşünüzü yansıtması bir başka önemli husustur. Özellikle eski tarihli bir pasaportta kullanılan resmin aynısını vize formu ile birlikte göndermeyiniz. Bu, vize başvurusunun hemen reddedilmesine yol açacaktır.
 • Vize formunun mutlaka başvuru sahibi tarafından doldurulmuş olması ve başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir. Vize Formu üzerindeki imzanın, pasaporttaki imza ile karşılaştırılacağı unutulmamalıdır.
 • Konsolosluklar vize formu ile birlikte bir dizi ek evrak talep edeceklerdir. Bu evraklar sizin bir iş sahibi olduğunuzu, düzenli bir geliriniz olduğunu tevsik edici evraklardır. Bu evrakların listesi her ülke için ilgili ülkenin sayfasında gösterilmektedir.
 • Konsoloslukların, başvurunun kabulünden itibaren vize verme süreleri 2 günden bir haftaya hatta bazı ülkelerde 10 güne kadar çıkmaktadır. Bu nedenle, vize başvurularınızı, seyahatlerinizden mümkün olduğu kadar önce yapmaya gayret ediniz. Pasaportların geri veriliş sürelerinin özellikle, bayram, sömestr, paskalya, fuar ve yılbaşı gibi yoğun dönemlerde daha da uzayabileceğini unutmayınız.
 • Artan güvenlik kaygılarıyla, konsolosluklar vize için gerekli bilgi ve belgeleri her an değiştirebilmektedirler. Bizler elimizden geldiğince hızlı bir şekilde sayfalarınızdaki bilgileri, bu değişikliklere paralel olarak güncellemekteyiz.

Aklınızda Bulunsun.

 • İTO veya İSO faaliyet belgelerinin en fazla iki ay önce alınmış olması ve her iki ayda bir yenilenmesi gerekmektedir.
 • Vergi levhaların fotokopilerinin her yıl en geç Mayıs ayı sonunda elimize geçmesi gerekmektedir.
 • SSK işe giriş bildirgelerinde SSK´nın onay damgasının görülmesine dikkat edilmelidir.
 • Şirketin antetli kağıdına yazılacak dilekçelerin Belçika Konsolosluğu için İngilizce veya Fransızca, İngiltere ve Amerika Konsoloslukları için İngilizce, diğer konsolosluklar için Türkçe veya İngilizce olarak hazırlanması, şirketin imza sirkülerinde yetkili kişi veya kişiler tarafından imzalanması, ad ve soyadlarının açıkça yazılması gereklidir.

Pasaport Ücretleri

Pasaport harçları her yıl Maliye Bakanlığınca belirlenir.
1 Ocak 2012´dan itibaren geçerli olan ücretler aşağıda gösterilmiştir.

 • 6 aylık pasaport harcı 80.50 TL
 • 1 yıllık pasaport harcı 117.60 TL
 • 2 yıllık pasaport harcı 191.90 TL
 • 3 yıllık pasaport harcı 272.40 TL
 • 3 yıldan fazla pasaport harcı 383.85 TL
 • Pasaport Cüzdan bedeli 62.50 TLMobil uygulamayı edinin!

Mobil uygulamamız tüm rezervasyon ihtiyaçlarınızı karşılamaktadır: Güvenli ödeme kanalları, 4 adımlı kolay rezervasyon süreci ve zarif kullanıcı tasarımları. Daha ne isyebilirsiniz?

ios
android
apps